A laza szemhéjbőr megjelenése egy természetes öregedési folyamat, ami rengeteg kellemetlenséget okozhat esztétikai és funkcionális szempontból. Ezért is fontos a laza szemhéjbőr eltávolítása. Fontos tisztában lenni azzal, hogy nem mindenkinél ugyanabban az időpontban jelentkezik.
Míg egyeseknél már fiatalabb korban is megjelenhetnek az első jelek, másoknál csak 50-60 éves kor körül válnak észrevehetővé a problémák. Ebben a leírásban arról lesz szó, hogy hány éves kortól és miért válik szükségessé a korrekció, illetve mit lehet tenni a megelőzés érdekében. Ezen a területen a bőr rendkívül vékony és a szemek védelme érdekében folyamatos mozgásnak van kitéve.
Idővel a kollagén- és elasztin rostok száma csökken, ami miatt az epidermisz veszít a feszességéből. Az öregedési folyamat mellett, számos egyéb tényező is hozzájárulhat a szemhéj lazaságához. A genetikai hajlam, a napfény okozta károsodás, a nem megfelelő bőrápolás, a dohányzás és a stressz mind az epidermisz korai öregedéséhez vezethet. Ezekre a szempontokra mindenképpen nagy hangsúlyt kell fektetni a mindennapok során.
Mikor indokolt a kezelés?
Bár az öregedés egyéni ütemben zajlik, a szemhéj megereszkedése tipikusan a 30-40-es évek körül kezd megjelenni. A fiatalabb korban megfigyelhető lazaság gyakran a genetikai hajlamnak köszönhető. Ha a családtagok körében előfordult, akkor jóval nagyobb az esélye annak, hogy a probléma jelentkezni fog.
A túlzott napozás és a szolárium használata előidézheti a bőr gyorsabb öregedését, tehát hamarabb észlelhetők majd a megereszkedett bőr tünetei. A helytelen táplálkozás, a nem megfelelő hidratáció és a szorongás szintén felgyorsítja a folyamatot. A laza szemhéjbőr először enyhe, apróbb ráncok vagy elveszített rugalmasság formájában fedezhető fel.
A korral fokozódó lazaság miatt a bőr tovább süllyedhet és súlyosabb esetekben akár a látás akadályozását is okozhatja. A laza szemhéjbőr fáradtnak, kimerültnek tűnő megjelenést eredményezhet. Az arc kifejezése kevésbé élettel telinek, sőt, szomorúnak tűnhet. A megereszkedett szemhéj miatt kisebbnek és kevésbé kifejezőnek látszik a szem.
Mit tehet ellene?
A laza szemhéjbőr kezelése elsősorban az életmódbeli változtatásokra, a bőrápolásra és a plasztikai műtétekre összpontosít. Mivel az epidermisz érzékeny, ezért fontos a optimális hidratálás és ápolás. Lehetőleg használjon szemkörnyékápoló krémeket, amik kollagén és elasztin serkentő hatásúak.
A retinol és a C-vitamin is hasznos lehet a feszesítésben, sőt, segíthetnek megelőzni a bőr további lazaságát. A napfény káros hatásai felgyorsítják az öregedést, ezért elengedhetetlen a napvédő készítmények alkalmazása, különösen a szem körüli területeken.
A megelőzés érdekében érdemes antioxidánsokban gazdag ételeket fogyasztani és a rendszeres testmozgásról nem szabad megfeledkezni. Léteznek mikroáramos kezelések, amik serkentik a bőr kollagéntermelését, tehát eredményesek a feszesítésben is. Ezeket az eljárásokat leginkább szépségszalonokban alkalmazzák. A blepharoplasztika kifejezetten közkedvelt beavatkozás, ami nem meglepő, hiszen hihetetlenül eredményes.