A sérv nagyon sok embernél megjelenik, ha a hasfal izmai meggyengülnek. A sérv tulajdonképpen a bélszakasz egy betüremkedése a hasfalba, amit mi kitüremkedésnek, dudornak látunk. Manapság már léteznek olyan gyógytorna gyakorlatok, amik hatással lehetnek a kitüremkedésre. Ez kiemelten fontos szerepet játszhat a hasi sérv megelőzésében és kezelésében. Sokan azt gondolják, hogy a sérv ártalmatlan jelenség, viszont, ha nagyobb méretű, akkor érdemes rá odafigyelni. Ugyanis egy rossz mozdulat és könnyedén megsérülhet.
Latinul herniának nevezzük. A sérv létrejöttében sok minden közre játszhat. Mégis a legnépszerűbbek az izom gyengesége és annak megnyílása, illetve a nyomás. A sérv tekinthető akár egy kis kapunak is, amin keresztül az adott belső szerv vagy annak egy adott része kitüremkedhet. Bizonyára sokan nem tudják, de sérv nem csupán a hasfalon jelentkezhet. Előfordulhat a gerincen, a combnál, a köldöknél, a herénél, a gyomortájékon és a lágyékrészen. Sokszor nem fordul elő fájdalom és bátran nyomogatják emiatt a kitüremkedést. Azonban ettől a szakemberek is óva intenek, hiszen ez a rész könnyedén kilyukadhat, megsérülhet. A hernia a legtöbb esetben egyszerű műtéttel orvosolható.
Mik lehetnek a hasi sérv tünetei?
Elsősorban tipikus tünete a herniának, ha megjelenik a dudor. Előfordulhat, hogy ez a kitüremkedés érintés hatására érzékeny lesz. Nagyon ritka esetekben fájdalom is társulhat hozzá. Főleg abban az esetben, ha a sérv begyullad. Ekkor egy égő érzés jelentkezik, ráadásul a bőr a sérv körül kipirosodhat, felmelegedhet. Tipikusan a jelek gyulladásra utalnak.
Sokaknál megfigyelhető, hogy köhögés, tüsszentés vagy nevetés hatására a kitüremkedés még inkább láthatóvá válik. Amennyiben a gerinc területén jelentkezik sérv, akkor nem mindig tapintható ki dudor. Legtöbb esetben a porckorong türemkedik ki, ami a kilépő idegeket elnyomhatja. Ez izomgyengeséget, fájdalmat, érzékkiesést és zsibbadást válthat ki. Amennyiben ilyen tüneteket tapasztalunk, mindenképpen látogassunk el orvoshoz, mert a sérven kívül, daganatos betegség is előfordulhat. Az is hasonló tüneteket produkál.
Miként lehet kezelni a hasi sérvet?
Ha a kitüremkedés nagyon nagy méretű, ráadásul intenzív fájdalommal jár, esetleg begyullad, akkor csak és kizárólag a műtét jöhet szóba. Ezen belül is van mód laparoszkópos beavatkozásra, amit a nehéz fizikai munkát végzőknél, sportolóknál, kétoldali lágyéksérv és kiújult sérv esetén szoktak elvégezni. Ekkor 3 ponton helyeznek be egy műszert és helyreállítják az eredeti állapotot, megerősítve a hasfalat. A nyitott sérvműtét akkor lehetséges, amikor maga a sérvkapu túlságosan nagy.
Ezt természetesen szakorvos fogja eldönteni. Mindegy, hogy melyik módszer lesz a célravezető az esetünkben, a felépülés idejére biztosan számíthatunk gyógytornára. Ez olyan eredményes és célravezető módszer, ami hozzájárulhat a műtét utáni gyors regenerációhoz. Fontos megjegyezni, hogy a gerincsérvet elsődlegesen konzervatív terápiás úton próbálják meg orvosolni. Amennyiben ez nem sikerül, akkor kerül sor a műtétre.